Sienna 11
41-214 Sosnowiec
+48 886 281 207
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 09:00-20:00
Sb-Nd: 11:00-15:00
Oznaczenia opon – co trzeba wiedzieć?
Jednymi z najważniejszych informacji dotyczących opony są jej wymiary. Obejmują ona szerokość oraz wysokość opony wyrażone w milimetrach i rozmiar obręczy wyrażony w calach, na której umieszczona jest opona. Przykładowo, jeśli mamy oponę o rozmiarze 235/50 R19, to oznacza, że ma ona 235 mm szerokości, 50 mm wysokości i mieści 19-calową felgę. Każdy model samochodu ma określone rozmiary obręczy i opon. Informacje o rozmiarze znajdziemy na boku każdej opony. Dane o rekomendowanym rozmiarze opon dla danego samochodu możemy znaleźć natomiast na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku, w klapce wlewu paliwa lub też w instrukcji obsługi pojazdu.
Każda nowa opona ma etykietę UE, która zawiera oznaczenia od A (doskonała) do G (słaba).
To tutaj znajdują oceny następujących danych:
Kolejnym ważnym oznaczeniem opony jest indeks nośności. Składa się ono z dwu- lub trzycyfrowej liczby (wartości od 60 do 179).
Liczba ta odnosi się do obciążenia pojedynczej opony.
Przykładowo liczba 105 oznacza obciążenie na poziomie 925 kg, co oznacza, że nośność wszystkich opon wynosi 3700 kg.
Obciążenie wszystkich opon nie może być mniejsze niż maksymalna dopuszczalna masa samochodu.
Każda liczba to od 12 do 30 kilogramów nośności różnicy.
Wskaźniki prędkości dla samochodów osobowych są oznaczone literami Q, T, H, V, W i Y, które pozwalają na prędkości odpowiednio do 160, 190, 210, 240, 270 i 300 km/h.
Po czym poznać opony letnie, a po czym zimowe?
Opony zimowe poznamy po innym bieżniku oraz oznaczeniu M+S (Mud+Snow). Najlepiej, gdy obok oznaczenia znajdziemy też symbol płatka śniegu. Oznacza to bowiem, że opony przeszły testy w zimowych warunkach. Na wybranych oponach zamiast płatka śniegu często występuje oznaczenie 3PMSF (ang. three-peak mountain snowflake), które oznacza to samo co M+S. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, która ma głębszy bieżnik i więcej nacięć (lameli) niż letnia opona, które to pozwalają na lepsze odprowadzenie śniegu i błota. Zapewnia ona lepszą przyczepność na śniegu i oferuje lepsze właściwości przy temperaturach poniżej 7 stopni Celcjusza.
W przypadku ogumienia całorocznego główną różnicą jest bieżnik, który posiada mniej rowków i nacięć niż typowa opona zimowa, ale jednocześnie więcej niż letnia. Opony wielosezonowe są bardziej miękkie letnich, ale twardsze od zimowych.
Opony letnie zapewniają za to lepsze właściwości na suchej i mokrej nawierzchni, krótszą drogę hamowania oraz lepszą przyczepność i stabilność w zakrętach. Ogumienie letnie ma mniejsze opory toczenia, a co za tym idzie obniża spalanie.
Dlaczego “L&VV Awto-Serwis”?
Gwarancja na wszystkie rodzaje prac oraz części.
Сertyfikowany serwis wysokiej jakości
Jakościowe i sprawdzone materiały oraz części